OŠ Đure Deželića Ivanić-Grad, Park hrvatskih branitelja 4, 10310 Ivanić-Grad, telefon: 2881-695  fax: 2881 693 mob:091/930 -2736

e-mail: ured@os-gjdezelica-ivanicgrad.skole.hr

HIMNA ŠKOLE

EUROPSKI DAN JEZIKA 2022.

Autor: Kristina Prilika, 3. 10. 2022.

I ove smo godine obilježili Europski dan jezika (26. rujna) na njemačkom jeziku. Na projektu smo radili dva do tri školska sata. Sudjelovali su učenici od 4. do 8. razreda koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika te učenici koji idu na izvannastavnu aktivnost Mali Nijemci.

Cilj ovog projekta je osvijestiti kod učenika važnost učenja što više stranih jezika, motivirati ih na istraživanje različitih kultura i jezika.

Na izvannastavnoj aktivnosti Mali Nijemci učenici su pjevali pjesmu Bratec Martin (Bruder Jakov) na njemačkom jeziku i crtali. Zatim su učenici 4. razreda pjevali istu pjesmu na više jezika (njemački, engleski, francuski, švedski). Na kraju smo izradili zajednički plakat gdje su bili crteži i pjesme na spomenutim jezicima.

U 5. razredima smo istraživali njemačke brzalice (Zungenbrecher) te su učenici sami izabrali onu koja im se najviše svidjela pa su je prepisali i ilustrirali. Na kraju smo se zabavljali pokušavajući napamet izgovoriti te komplicirane rečenice.

U 6. razredima je zadatak bio istražiti izreke koje su u prijevodu jednake na njemačkom i hrvatskom te izreke koje kad se prevedu na hrvatski zvuče smiješno jer nemaju smisla. Izabrali su po jednu izreku te je naučili napamet.

Učenici 7. razreda su trebali nacrtati jednu europsku zastavu i napisati na njemačkom koji se jezik tamo govori. Zatim su trebali na taj jezik prevesti tri najčešće riječi (Bok! Kako si? Hvala.). Na kraju su naglas čitali svoje riječi.

U 8. razredu su učenici bili podijeljeni u grupe. Zadatak je bio izabrati jednu europsku državu, napisati naziv i jezik te države na njemačkom jeziku, trebali su istraživati i pronaći neke simbole te države, pronaći najčešća muška i ženska imena ili prevesti neke riječi (dobar dan, doviđenja, volim te, hvala/ molim, žao mi je.)

Na dodatnoj nastavi smo zajedno istraživali neke zanimljivosti o europskim jezicima, izabrali najzanimljivije te ih prezentirali na plakatu.

Rezultat našeg projekta smo prezentirali u holu škole gdje smo izložili sve plakate.

Više fotografija pogledajte u FOTOGALERIJI.

učiteljica Sanja Bjelajac

2021. GODINA ČITANJA
eLektire

Poštovani korisnici, poveznica ispod eLektire odvest će vas na stranicu na kojoj ćete moći u digitalnom obliku (online) čitati potrebne lektire ili naslove po vlastitoj želji. Na stranicu se potrebno logirati s AAI@Edu.HR elektroničkim identitetom kojeg ste dobili u školi.

KATALOG KNJIŽNICE
PRAVILA PONAŠANJA NA INTERNETU

Lijepo ponašanje jednako je važno i vrlo slično u stvarnom životu i na Internetu. Evo nekoliko osnovnih pravila ponašanja na Internetu.

PRAVILA PONAŠANJA NA INTERNETU

ELEKTRONIČKO NASILJE

ELEKTRONIČKO NASILJE 2

PONAŠANJE NA INTERNETU LETAK

PROGRAM ZAŠTITE SIGURNOSTI DJECE NA INTERNETU

Program Zaštita sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija pokrenut je u suradnji MZO-a i HAKOM-a te u partnerstvu s Hrvatskom poštom.

PROGRAM HAKOM

VIDEO O ZAŠTITI DJECE NA INTERNETU (HAKOM)

BROŠURA "KAKO SE ZAŠTITITI U SVIJETU INTERNETA I MOBILNIH TELEFONA" (HAKOM)