EUROPSKI DAN JEZIKA

Autor: Kristina Prilika, 10. 10. 2023.

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine. Tog se dana slavi jezična raznolikost kontinenta s više od 200 europskih jezika, 24 službena jezika EU-a, oko 60 regionalnih/manjinskih jezika i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta. Taj je dan prilika za: podizanje svijesti o velikom mnoštvu jezika u Europi, promicanje kulturne i jezične raznolikosti, poticanje ljudi svih dobi na učenje jezika – poznavanje više od jednog jezika ljudima olakšava pronalaženje posla i omogućuje rast poduzeća.

Učiteljica Sanja Bjelajac je s učenicima u sklopu izborne nastave njemačkog jezika Europski dan jezika obilježila malim projektima u 4. i 5. razredima.

Učenici 4. razreda su izradili zastavice europskih država na čiju su pozadinu napisali naziv države na njemačkom jeziku. Istražili smo kako se kaže pozdrav „BOK!“ na različitim jezicima pa su ih učenici napisali na svoju zastavicu i pročitali. Na kraju smo otpjevali i pjesmicu „Bratec Martin“ na više jezika.

U 5. razredima su poslušali neke jezikolomke na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku. Zatim su i učenici pokušali čitati i naučiti napamet neke njemačke jezikolomke (Zungenbrecher). One koje su im se najviše svidjele su ilustrirali te izvjesili u učionici.

Više fotografija pogledajte u FOTOGALERIJI!